Różnice w działaniu saun
Sauna fińska a sauna infrared
Każdy obiekt wydzielający ciepło, emituje tak naprawdę promieniowanie podczerwone czyli infrared. Podczerwień bierze swą nazwę, iż zakres jej fal znajduje się tuż za widoczną dla oka ludzkiego czerwienią, stąd nazwa: podczerwień. Podczerwień emitowana jest przez wszystkie obiekty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, jednak dopiero silnie rozgrzane obiekty emitują ją znacząco.
Fale podczerwone z uwagi na głębokość ich przenikiania przez skórę (związane jest to z długością fali) podzielone zostały na 3 typy:
- IR A – o długości fali 770 – 1500 nm, wnikające do max. 40 mm, a pochłaniane na głębokości 10 mm,
- IR B – o długości fali 1500 – 4000 nm, wnikające do 10 mm, pochłaniane na głebokości 3-5 mm,
- IR C – o długości fali 4000 – 15000 nm, penetrujące skóre jedynie na głębokość 0,5 – 3 mm,
Efekty bezpośredniego promieniowania zależne są od wielkości energii, długości fali oraz pojemności cieplnej tkanki (dobrze nawliżona i uwodniona skóra oraz tkanka podskórna mają dobrą pojemność cieplną).
W wyniku promieniowania dochodzi do:
- rozszerzenia naczyń krwionośnych,
- zmniejszenia napięcia mięśni,
- podniesienia progu odczuwania bólu,
- wzmożenia przemiany materii
- miejscowych rumieni na skórze
Zdrowotne działanie tego typu naświetleń jest znane i opisane w dziale sauna infrared zalecenia i przeciwwskazania.
Rysunek obrazujący różnice w działaniu Infrared i sauny fińskiej
Zatem jeśli promieniowanie podczerwone jest związane z ciepłem, łatwo można się domyślić, że skoro źródłem ciepła w saunie fińskiej są rozgrzane kamienie to i tu możemy mówić o promieniowaniu infrared. Różnica polega na tym, że w przypadku infrared mamy do czynienia z ukierunkowanym promieniowaniem, które odziałowuje bezpośrednio na na nasz organizm i ok. 1/3 fali odbija się od skóry ogrzewając kabinę, a w saunie fińskiej powietrze jest silnie nagrzane przez piec z kamieniami, i dopiero kontakt gorącego powietrza ze skórą wywołuje reakcje organizmu.
Skutkiem zetknięcia suchego, gorącego i poruszającego się powietrza ze skórą jest:
- nieznaczne obniżenie, a następnie podwyższenie ciepłoty ciała
- rozszerzenie naczyń krionośnych
- obniżenie ciśnienia krwi
- lekkie przyspieszenie oddechu
- znaczne parowanie z powierzchni ciała
Powyższe rekacje są bardzo podobne do reakcji organizmu poddawanego lekkiemu wysiłkowi – np. wolnemu truchtowi, spokojnej jazdy na rowerze czy szybkiemu marszowi. Sauna fińska wywiera zatem na mięsień sercowy i zdolność wysiłkową ustroju tak samo pozytywny efekt jak lekkie ćwiczenia fizyczne.
Po rozgrzewaniu następuje gwałtowne chłodzenie całego ciała poprzez np. zimny prysznic, kąpiel w basenie, oblanie się wodą z cebra, nacieranie śniegiem. Wywołuje to:
- przyspieszenie akcji serca
- zwężenie naczyń krwionośnych
- lekkie reakcje obronne i stresowe organizmu.
Wywołane reakcje to klucz do zahartowania organizmu. Z czasem ciało zaczyna wytwarzać większą ilość przeciwciał oraz wzmacnia naczynia krwionośne stwarzając barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Układ nerwowy staje się bardziej zrównoważony, a serce mocniejsze.
Można zaryzykować stwierdzenie, że Infrared ma działanie lecznicze, a sauna fińska pro zdrowotne i zapobiegawcze, co w przybliżeniu znaczy, że infrared likwiduje skutki, a sauna fińska przyczyny schorzeń lub tym schorzeniom zapobiega.