do pobrania | cenniki     
Narvi Stony 20 Nelio
W naszym sklepie pojawił się nowy piec Narvi Stony 20 Nelio. Ogrzewacz dostępny jest w kolorze chromowanym oraz czarnym i jest przeznaczony do sauny o kubaturze 8 - 20 m3.
Witaj na stronie Novitek Polska!
Strona firmy Novitek - Producenta generatorów pary i generalnego importera pieców do sauny marek Narvi, Kota, Aito - jedynych na polskim rynku fińskich marek piecy, które w całości złożone są w Finlandii i posiadają europejskie grzałki do sauny.
Luksusowe wanny ogrodowe Novitek SPA
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych wanien ogrodowych Novitek SPA - w 100% wyprodukowane w Finlandii według restrykcyjnych zaleceń dotyczących urządzeń przeznaczonych na rynek skandynawski.
Producent w parze z jakością!
Nowoczesny i trwały, w skrócie - niezawodny generator pary firmy Novitek. Teraz także ze sterownikiem do łaźni - Novitek Triton. Co najważniejsze, generator wykonany z europejskich podzespołów, a jego producentem i gwarantem jest firma Novitek!
Albo Finy albo Chiny
Novitek prowadzi sprzedaż wyłącznie oryginalnych produktów. Wszystko co oferują firmy Narvi, Kota, Aito, Cariitti, Novitek jest w 100% made in Finland. Nie oferujemy ilości, lecz jakość.
Sauna Fińska Narvi - od 1937 roku
Narvi OY istnieje nieprzerwanie od 1937 roku i przez cały czas oferuje najwyższej jakości wyposażenie do sauny fińskiej
E - sklep Saunatech.pl
Jeśli szukasz czegoś co sprawi, że Twoja sauna będzie naprawdę Fińska to musisz odwiedzić sklep internetowy Saunatech.pl. Zawsze aktualne cenniki, oferty i promocje
Jak dobrać piec do sauny

  Gdy zdecydujemy się na saunę fińską musimy zadbać o wiele szczegółów m.in. trzeba odpowiedzieć na pytanie jaki potrzebujemy piec do sauny. Jeśli saunę wykonuje specjalistyczna firma to jej najczęściej pozostawiamy sprawę doboru pieca, dobrze jest jednak posiadać podstawową wiedzę, gdyż – być może – wolelibyśmy piec o większej mocy, innej marki czy większej ilości kamienia lub o innym wyglądzie niż ten, który proponuje nam wykonawca sauny.
Jeśli interesuje na sauna domowa i wykonujemy ją własnym zakresie - taka wiedza jest konieczna.
  Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać to dokładny pomiar pomieszczenia, w którym znajduje się (będzie się znajdować) sauna. Wynik w m3 to mniej – więcej ilość potrzebnych kW do nagrzania sauny (z zaokrąglęniem w górę). Przykład: Pomieszczenie ma wymiary 210 cm x 140 cm x 190 cm. Z tego wynika, że kubatura ma ok. 5,6 m3, a zatem potrzebny będzie piec o mocy 6,0 kW.
  Druga sprawa to pomieszczenie, w którym znajduje się sauna. Wynika to z izolacji pomieszczenia. Jeśli sauna fińska z ww. przykładu jest usytuowana w mieszkaniu, domu tudzież w piwnicy, gdzie mamy dobrą izolację piec o mocy 6,0 kW będzie optymalny. Gdyby jednak sauna fińska znajdowała się pomieszczeniu o gorszej izolacji np. domku ogrodowym, garażu itp. sauna mogłaby nie uzyskać pożądanej temperatury i nie będziemy zadowoleni z kąpieli w saunie. Warto dodać więc 1-2 dodatkowe kW. Podobnie, jeśli sauna posiada przeszklenia (drzwi, okna) to na każdy m2 powinniśmy doliczyć 1 kW.
  Bardzo ważne przy wyborze pieca jest aby kierować się nie tylko marką, lecz tym na jakich podzespołach i gdzie zbudowany jest piec. Jeszcze kilka lat temu prawie wszyscy producenci stosowali oryginalne europejskie grzałki do sauny, dziś niestety są one często produkcji chińskiej, a przez to mniej trwałe. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż to te elementy wykonują największą pracę i najczęściej się zużywają. Nie bójmy się pytać sprzedawców o realne pochodzenie pieca i części.  Cena pieca do sauny fińskiej waha się w szerokim zakresie. Ogrzewacz o mocy 4,5 kW z wbudowanym sterowaniem można znaleźć już za niecałe 900 zł. Najdroższe piece do użytku domowego mogą kosztować nawet około 10000 tysięcy, są to piece akumulujące ciepło tzw. "termosy", z duża ilością kamieni, które są zawsze gotowe do korzystania.
  W zaleźności od naszych upodobań i możliwości finansowych możemy wybrac piece z mniejszą lub większą ilością kamieni, zawsze jednak ilość kamieni przekłada się na jakość kąpieli i na czas przez jaki utrzymuje się temperatura, a także na ilość pary, która powstaje przez polewanie kamieni wodą. Niektóre piece do sauny fińskiej posiadają nawet 100 i więcej kg kamieni, co sprawia, że sauna sucha jaką jest sauna fińska może zamienić się na krótki czas w saunę parową (mokrą). Do wyboru mamy piece ze sterowaniem na piecu lub sterowaniem zewnętrznym ,które może być umieszczone w saunie lub poza nią. Musimy liczyć się jednak z tym, że sterownik do pieca to dodatkowy koszt, często jednak można znaleźć piece, które oferują sterowanie w komplecie z piecem. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Do wyboru często mamy różnego koloru obudowy, pamiętajmy jednak, że kolor nie ma znaczenia, a większość piecy jest wykonana z dobrej jakości materiałów. Piec może być instalowany na ścianie lub w przypadku większych piecy stawiany na podłodze. W zależności od rodzaju kamieni można zdecydować się na piec wypełniany kamieniami wulkanicznymi lub specjalnie przycinanym kamieniem steatytowym.

Podsumowując, aby wybrać właściwy piec do sauny fińskiej:
- Należy przeliczyć kubaturę sauny: kubatura = moc pieca
- Uzyskaną moc skorygować w oparciu o rodzaj pomieszczenia i jego izolację
- Dokonać wyboru sterowania piecem
- W miarę możliwości dobrać odpowiadający wygląd pieca


Dobrze dobrany piec sprawi, że kąpiel w saunie będzie - jak mawia klasyk - pożytkiem doczesnym i wiecznym, bo tak jak dobre drewno jest dla sauny tym czym mocny szkielet dla człowieka tak piec jest jej prawdziwym sercem.

© 2011 - 2019 Copyright reserved
Projekt i realizacja Invette