do pobrania | cenniki     
Narvi Stony 20 Nelio
W naszym sklepie pojawił się nowy piec Narvi Stony 20 Nelio. Ogrzewacz dostępny jest w kolorze chromowanym oraz czarnym i jest przeznaczony do sauny o kubaturze 8 - 20 m3.
Witaj na stronie Novitek Polska!
Strona firmy Novitek - Producenta generatorów pary i generalnego importera pieców do sauny marek Narvi, Kota, Aito - jedynych na polskim rynku fińskich marek piecy, które w całości złożone są w Finlandii i posiadają europejskie grzałki do sauny.
Luksusowe wanny ogrodowe Novitek SPA
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych wanien ogrodowych Novitek SPA - w 100% wyprodukowane w Finlandii według restrykcyjnych zaleceń dotyczących urządzeń przeznaczonych na rynek skandynawski.
Producent w parze z jakością!
Nowoczesny i trwały, w skrócie - niezawodny generator pary firmy Novitek. Teraz także ze sterownikiem do łaźni - Novitek Triton. Co najważniejsze, generator wykonany z europejskich podzespołów, a jego producentem i gwarantem jest firma Novitek!
Albo Finy albo Chiny
Novitek prowadzi sprzedaż wyłącznie oryginalnych produktów. Wszystko co oferują firmy Narvi, Kota, Aito, Cariitti, Novitek jest w 100% made in Finland. Nie oferujemy ilości, lecz jakość.
Sauna Fińska Narvi - od 1937 roku
Narvi OY istnieje nieprzerwanie od 1937 roku i przez cały czas oferuje najwyższej jakości wyposażenie do sauny fińskiej
E - sklep Saunatech.pl
Jeśli szukasz czegoś co sprawi, że Twoja sauna będzie naprawdę Fińska to musisz odwiedzić sklep internetowy Saunatech.pl. Zawsze aktualne cenniki, oferty i promocje
Wymiana kamieni w saunie

       Dlaczego wymiana kamieni jest tak ważna      
kamienie do saunyNowe kamienie do sauny


Zazywczaj jest tak, że zlecamy lub sami budujemy saunę fińską, dopracowujemy jej szczegóły, dokupujemy akcesoria, zapach do sauny. Piec jest wypadkową naszych potrzeb i możliwości, a kamienie do sauny? A kamienie są już zazwyczaj w piecu. Niezależnie czy jest to mały piec czy duży publiczny ogrzewacz, oczekujemy, że po włączeniu kamienie szybko się nagrzeją, będą gorącę i zaczniemy polewać je wodą.

Mało kto wie, że kamienie do sauny to jeden z najważniejszych elementów w saunie, a lekceważenie ich stanu sprawi, że narażamy się na koszty i nieprzyjemny pobyt w saunie.

Po pierwsze – kamienie mają określoną trwałość. Każde ich rozgrzewanie i ochładzanie powoduje w skale mikropęknięcia, kamienie z czasem się kruszą. Średnio, kamienie do sauny mają trwałość około 600 – 700 h pracy pieca. Np. Piec w saunie publicznej, który jest włączony codziennie przez 8 h powinien mieć zmienione kamienie po 3-4 miesiącach. Z kolei mały ogrzewacz w domu, który włączamy 3 razy w tygodniu na 2 h pozwoli na niemal 2 lata spokoju. Okres 2 lat jednak, jest maksymalnym czasem, nawet jeśli kamienie nie "przepracowały" całego dozwolnego okresu.

kamienie do sauny bydgoszcz wymiana


 
wysłużone, lecz jeszcze nadające się do użycia kamienie w sauniePo drugie - Wymiana kamieni w saunie jest ważna ze względu na żywotność grzałek. Stare kamienie kruszeją, pękają, a ich okruchy przedsotają się na dno pieca oraz między wszystkie szczeliny, zatykając przepływ powietrza pomiędzy kamieniami. Doprowadza to do przegrzewania się grzałek i ich przepalania. Powie ktoś: "po to jest zabezpieczenie przed przegrzaniem, żeby takie rzeczy się nie działy" Błąd! Zabezpiecznie chroni użytkowników przed zbyt wysoką temperatuą w saunie, ale nie przed przegrzaniem elementów grzejnych. Koszt wymiany kompletu grzałek w piecu to kwota rzędu 600 – 1500 zł + usługa wymiany, a to już nierzadko koszt nowego pieca!

Po trzecie
Nowe kamienie mają dużą pojemność cieplną przez co szybciej i mocniej się nagrzewają. To przekałada się na szybsze nagrzanie sauny, a co za tym idzie - na mniejszy pobór prądu. Kamienie utrzymując ciepło, przyczyniają się istotnie do ponownego, szybszego nagrzania sauny.

Stare i przepalone, tracą swoje właściwości fizyczne i zmuszają grzałki do cięższej pracy, gdyż spopielone kamienie utrudniają grzałkom oddawanie ciepła.


kamienie do sauny bydgoszcz wymiana

Całkowicie skruszone, stare kamienie i uszkodzone grzałki


 


 


 


Po czwarte - Przy polewaniu starych kamieni uwalniają się z parą drobinki skruszonych skał, które mogą przedostawać się z powietrzem do płuc, a także osadzać się w saunie. Poza tym przy starych kamieniach do sauny para nigdy nie będzie tak miękka i obfita jak przy polewaniu dobrych kamieni.


 !!!  W A Ż N E  !!!  
Koszt kamieni do sauny to 69 zł za 20 kg lub 39 za 10 kg.
Koszt jednej grzałki do min. 200 zł. Wymiana kamieni nie jest więc kosztowna, a bardzo znacząco wpływa na jakość i komfort użytkowania sauny oraz trwałość pieca.
KAMIENIE DO KUPIENIA W TEJ CENIE W SKLEPIE budowa sauny bydgoszcz


Jak sprawdzić czy należy wymienić kamienie w naszej saunie?

stare kamienie do sauny wymiana

- kamienie do sauny mają wyraźny rdzawy lub biały nalot

- kamienie kruszą się pod naciskiem
- sauna nagrzewa się dłużej niż zwykle
- sauna nie osiąga temperatury, którą wcześniej osiągała


 


W saunach stosuje się kamienie ze skał diabazowych, zawierających oliwiny. Są to najpopularniejsze i najczęściej stosowane kamienie. Opinie typu "oliwiny lepsze od diabazu" proszę między bajki włożyć, gdyż są to cały czas te same kamienie.


 


Za:
Fińskim Stowarzyszeniem Saunowym
Portalem Saunasite.com
Zaleceniami firm Narvi OY, Novitek

© 2011 - 2019 Copyright reserved
Projekt i realizacja Invette