Artykuły

Jak dobrać piec elektryczny do sauny fińskiej w domu

Gdy zdecydujemy się na saunę fińską musimy zadbać o wiele szczegółów m.in. trzeba odpowiedzieć na pytanie jaki potrzebujemy piec do sauny. Jeśli saunę wykonuje specjalistyczna firma to jej najczęściej pozostawiamy sprawę doboru pieca, dobrze jest jednak posiadać podstawową wiedzę, gdyż – być może – wolelibyśmy piec o większej mocy, innej marki czy większej ilości kamienia lub o innym wyglądzie niż ten, który proponuje nam wykonawca sauny.

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać to dokładny pomiar pomieszczenia, w którym znajduje się (będzie się znajdować) sauna. Wynik w m3 to mniej – więcej ilość potrzebnych kW do nagrzania sauny (z zaokrąglęniem w górę). Przykład: Pomieszczenie ma wymiary 210 cm x 140 cm x 190 cm. Z tego wynika, że kubatura ma ok. 5,6 m3, a zatem potrzebny będzie piec o mocy 6,0 kW.

Druga sprawa to pomieszczenie, w którym znajduje się sauna. Wynika to z izolacji pomieszczenia. Jeśli sauna fińska z ww. przykładu jest usytuowana w mieszkaniu, domu tudzież w piwnicy, gdzie mamy dobrą izolację piec o mocy 6,0 kW będzie optymalny. Gdyby jednak sauna fińska znajdowała się pomieszczeniu o gorszej izolacji np. domku ogrodowym, garażu itp. sauna mogłaby nie uzyskać pożądanej temperatury i nie będziemy zadowoleni z kąpieli w saunie. Warto dodać więc 1-2 dodatkowe kW. Podobnie, jeśli sauna posiada przeszklenia (drzwi, okna) to na każdy m2 powinniśmy doliczyć 1 kW.
Bardzo ważne przy wyborze pieca jest aby kierować się nie tylko marką, lecz tym na jakich podzespołach i gdzie zbudowany jest piec. Jeszcze kilka lat temu prawie wszyscy producenci stosowali oryginalne europejskie grzałki do sauny, dziś niestety są one często produkcji chińskiej, a przez to mniej trwałe. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż to te elementy wykonują największą pracę i najczęściej się zużywają. Nie bójmy się pytać sprzedawców o realne pochodzenie pieca i części, oraz przyszłe koszty eksploatacji.

Cena pieca do sauny fińskiej waha się w szerokim zakresie. Ogrzewacz o mocy 4,5 kW z wbudowanym sterowaniem można znaleźć już za niecałe 1300 zł. Najdroższe piece do użytku domowego mogą kosztować nawet około 10000 tysięcy, są to piece akumulujące ciepło tzw. „termosy”, z duża ilością kamieni, które są zawsze gotowe do korzystania.
W zaleźności od naszych upodobań i możliwości finansowych możemy wybrać piece z mniejszą lub większą ilością kamieni, zawsze jednak ilość kamieni przekłada się na jakość kąpieli i na czas przez jaki utrzymuje się temperatura, a także na ilość pary, która powstaje przez polewanie kamieni wodą. Niektóre piece do sauny fińskiej posiadają nawet 100 i więcej kg kamieni, co sprawia, że sauna sucha jaką jest sauna fińska może zamienić się na krótki czas w saunę parową (mokrą). Do wyboru mamy piece ze sterowaniem na piecu lub sterowaniem zewnętrznym ,które może być umieszczone w saunie lub poza nią. Musimy liczyć się jednak z tym, że sterownik do pieca to dodatkowy koszt, często jednak można znaleźć piece, które oferują sterowanie w komplecie z piecem. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Do wyboru często mamy różnego koloru obudowy, pamiętajmy jednak, że kolor nie ma znaczenia, a większość piecy jest wykonana z dobrej jakości materiałów. Piec może być instalowany na ścianie lub w przypadku większych piecy stawiany na podłodze. W zależności od rodzaju kamieni można zdecydować się na piec wypełniany kamieniami wulkanicznymi lub specjalnie przycinanym kamieniem steatytowym.

Podsumowując, aby wybrać właściwy piec do sauny fińskiej:
– Należy przeliczyć kubaturę sauny: kubatura w metrach sześciennych = moc pieca
– Uzyskaną moc skorygować w oparciu o rodzaj pomieszczenia i jego izolację
– Dokonać wyboru sterowania piecem
– W miarę możliwości dobrać odpowiadający wygląd pieca

Dobrze dobrany piec sprawi, że kąpiel w saunie będzie – jak mawia klasyk – pożytkiem doczesnym i wiecznym, bo tak jak dobre drewno jest dla sauny tym czym mocny szkielet dla człowieka tak piec jest jej prawdziwym sercem.

Nasza pełna oferta na piece do sauny znajduje się na sklepie saunatech.pl