Artykuły

Jak korzystać z sauny fińskiej / sauny suchej

Wskazówki korzystania z sauny fińskiej

Seans w saunie fińskiej powinien składać z 3 faz, które tworzą jeden cykl. Maksymalnie powinny zostać wykonane 3 pełne cykle.


Faza nagrzewania

Temperatura w saunie powinna wynosić pomiędzy 70 °C a 110 °C, przy wilgotności w zakresie 10 – 30 %. Jest to podyktowane zasadą – optymalna dla większości osób suma temperatury wyrażonej w stopniach Celsjusza i wilgotności w % powinna wynosić 100 – 110. Nie jest to konieczność, lecz zalecenie.

Przed kąpielą w saunie suchej należy bezwzględnie obmyć ciało i wytrzeć do sucha. Panie powinny pamiętać również o zmyciu makijażu.

Do sauny najlepiej zabrać od jednego, do nawet trzech ręczników. Jeden, mały ręczniczek można położyć pod nogi, na drugim, dużym ręczniku można usiąść lub się położyć, a trzecim można się okryć. Do sauny wchodzi się nago lub okrytym ręcznikiem. Zdecydowanie nie powinno się korzystać ze sauny w stroju kąpielowym.

Na początku kąpieli, szczególnie w pierwszym cyklu, najlepiej wybrać dolne poziomy ławek, a dopiero po przyzwyczajeniu można przenieść się na górne, gdzie panuje wyższa temperatura.

Czas fazy nagrzewania, czyli pobytu w kabinie saunowej wynosi od 5 do 15 minut. W pierwszym cyklu faza nagrzewania może być nieco krótsza niż w pozostałych cyklach. Długość pobytu należy dostosować do samopoczucia.

Pod koniec fazy nagrzewania można polać kamienie wodą, w celu uzyskania pary. Polewać należy z umiarem, gdyż każdorazowe polanie kamieni wodą powoduje spadek ich temperatury. Zazwyczaj jedna do trzech chochelek z wodą powinny wystarczyć do uzyskania pożądanego efektu. Jeżeli w saunie znajduje się większa ilość osób, to grzeczność wymaga aby zapytać lub uprzedzić o polaniu kamieni wodą.


Faza chłodzenia

Chłodzenie ciała rozpoczyna się bezpośrednio po wyjściu z sauny.

W zależności do czego mamy dostęp, można skorzystać z zimnego prysznica, balii lub basenu z zimną wodą, wylać na siebie wodę z wiadra prysznicowego (bosmana), wskoczyć do zimnego jeziora, natrzeć się śniegiem, lub skorzystać z kriokomory.

Chłodzenie ciała nie powinno trwać więcej niż parę minut, z tym że najdłuższe powinno być w ostatnim cyklu.

Nie należy używać żadnych środków kosmetycznych lub higienicznych.


Faza relaksu

Odpoczynek powinien trwać od kilku do kilkunastu minut.

W fazie relaksu można nałożyć szlafrok lub nakryć się ręcznikiem, aby nie dopuścić do mocnego wychłodzenia organizmu.

Koniecznie należy uzupełnić płyny. Najlepsza w tym celu będzie woda lub niesłodzone soki lub napoje.

W trakcie odpoczynku można się położyć, usiąść, lub przy dobrej pogodzie odprężyć na świeżym powietrzu.

Po zakończonym relaksie można ponownie rozpocząć punkt pierwszy, czyli fazę nagrzewania. W ostatnim cyklu faza relaksu powinna być znacząco dłuższa, tak aby ciało zdołało wrócić do normalnej temperatury.


Na naszym sklepie saunatech.pl oferujemy akcesoria do sauny suchej, które przydadzą się każdemu miłośnikowi hartowania organizmu.