Artykuły

Jaka powinna być temperatura w saunie suchej

Panuje przekonanie, iż w saunie fińskiej musi być gorąco! Ma parzyć! Najlepiej żeby nie można było oddychać!
To podstawowy błąd, szczególnie zauważalny w naszym kraju, który nawet rodowitych Finów potrafi wprowadzić w osłupienie. Sauna to przede wszystkim spokój, relaks i zdrowie i nie może powodować żadnych negatywnych reakcji.

Zacznijmy od ojczyzny sauny – Finlandii. W Helsinkach, mieście wielkości Bydgoszczy i liczbie ludności Poznania, działa 18 dużych klubów saunowych i mnóstwo małych saun i proszę wierzyć nam na słowo – w żadnej z nich temperatura nie przekracza 80 – 90 st. C. Poza tym, co to w ogóle znaczy temperatura w saunie? Mamy na myśli temperaturę na wysokości dolnej ławki, górnej ławki, przy suficie? Pierwszym błędem jest sugerowanie się temperaturą, którą wskazują drewniane termometry saunowe. Takie termometry mają tolerancję + – 5 st. i najczęściej umieszczone blisko sufitu pokazują temperaturę na danym poziomie, ale to nie znaczy,że w całej saunie jest taka temperatura! Wyższa jest przy suficie, niższa przy podłodze – to jasne, ale różna temperatura jest na tym samym poziomie: przy drzwiach i naprzeciwko pieca w saunie. Pamiętajmy, że termometr w saunie jest tylko ułatwieniem, mającym wskazać przy jakiej mocy pieca jest dla nas najlepsza temperatura.

Żeby dokładnie zmierzyć temperaturę w saunie powinniśmy posiadać albo specjalny przyrząd tzw. pirometr, albo piec wyposażony w czujnik temperatury i odczytać jej wskazanie z danej wysokości. Temperatura w saunie rozchodzi się wg. pewnego obiegu, a przybliżoną temperaturę ukazuje poniższy obrazek.

Znana wielu osobom jest zasada tzw. 110 stopni, mówiącą, że suma wartości temperatury i wilgotności powinna być nie wyższa niż 110 np. 80 stopni i 30% wilgotności lub 90 stopni i 20%. Jest to bardziej podpowiedź niż zasada, ponieważ najważniejsze jest nasz komfort i zdrowie. W 2010 roku, podczas mistrzostw świata w saunowaniu, jeden z finalistów zmarł po tym jak jego organizm nie zniósł dłużej przebywania w temperaturze 110 stopni. Finowie wiedzą, że nie potrzeba 120 stopni w saunie, a jedynie 70 – 80 żeby się dobrze spocić i wygrzać. Sauna jest tam miejscem spotkań i rozmów, a nie bicia rekordów wytrzymałości.
Pamiętajmy także, że polanie kamieni wodą przy zbyt wysokiej temperaturze może spowodować niemiłe oparzenie dróg oddechowych i przegrzanie. Dzieje się tak dlatego, że nasza skóra dobrze sobie radzi z oddawaniem ciepła przy niskiej wilgotności, jednak przy zetknięciu z wilgotnym powietrzem nagrzanym do kilkudziesięciu stopni, daje odczucie silnego wzrostu temperatury co w rezultacie może skutkować oparzeniem.

Zastanawianie się nad tym, czy temperatura w saunie jest odpowiednia, powinniśmy rozpocząć od obserwowania własnego organizmu i zrozumienia jaka jest prawdziwa istota korzystania z sauny.

Celem jest hartowanie organizmu na temperaturę. Regularnie hartowany organizm będzie bardziej odporny na zmiany temperatury w życiu codziennym, które często skutkują przeziębieniami. W sytuacji gdy opuszczamy ciepłe wnętrze samochodu, i zamieniamy je na zimne powietrze na zewnątrz, chociażby po to aby dojść do budynku firmy w której pracujemy, galerii handlowej, czy ulubionej restauracji, nasz organizm jest szczególnie narażony.

Korzystając z sauny fińskiej najpierw nagrzewamy organizm w ciepłej kabinie, po czym chłodzimy go zimnym prysznicem, kąpielą w jeziorze, czy wizytą w kriokomorze. Organizm przyzwyczaja się do takich skrajnych amplitud temperatury, przez co znacznie lepiej radzi sobie z zagrożeniami dnia codziennego. Mając tą wiedzę, nie powinniśmy planować swojej wizyty w saunie pod kątem tego, jak wysoką temperaturę uda się dzisiaj wytrzymać. Saunowanie to nie sprint, a maraton. Liczy się długotrwały efekt zdrowego organizmu, odpornego na drobne przeziębienia, a nie fakt że w zeszłym tygodniu na termometrze było 109 °C a tym razem udało się osiągnąć 110 °C.

Biorąc prysznic lub kąpiel w wannie, celem jest umycie ciała, a nie wytrzymanie jak najdłużej w wodzie, lub jak najwyższa jej temperatura. Podobne postrzeganie korzystania z sauny gwarantuje odpowiednie efekty.

Jaka jest zatem odpowiednia temperatura w saunie suchej? 

W naszej opinii, przedział 70-90 °C będzie najlepszy dla największej ilości osób.

 

Jeżeli potrzebujesz akcesoriów do korzystania z sauny w domu, to zapraszamy przejrzenia oferty naszego sklepu saunatech.pl 

Życzymy przyjemnych, relaksujących kąpieli, oraz zdrowego podejścia do korzystania z sauny fińskiej.